Dlaczego bank odmawia mi pożyczki?
Ubieganie się o pożyczkę może być naprawdę żmudnym procesem, który wiąże się z wieloma formalnościami do wypełnienia. Czasami musisz spotkać się z przedstawicielami banku, być może będziesz musiał też dostarczyć dodatkowe dokumenty z Twojego miejsca pracy, aby przedstawić je w banku i tak dalej. Jednak nawet wykonując wszystkie te kroki Twój wniosek nadal możesz zostać odrzucony. Oczywiście jest to bardzo frustrująca sytuacja, zwłaszcza jeśli masz pracę i posiadasz stabilne dochody. Dlaczego bank czasami odrzuca Twój wniosek o pożyczkę? W rzeczywistości może być wiele powodów, dla których Twoja aplikacja nie zostanie zaakceptowana, mimo że posiadasz stabilne dochody. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Dlaczego bank nie chce udzielić kredytu?
Niekorzystna historia kredytowa
To główny powód, dla którego bank może odrzucić Twój wniosek o pożyczkę. Eksperci dokładnie przeanalizują całą Twoją historię kredytową, a nie tylko dane z ubiegłego roku. Bank może sprawdzić Twoje dane w BIK sprzed wielu lat. I nawet najmniejsze błahostki mogą być dla pożyczkodawcy czerwoną flagą.
Twoja historia kredytowa jest oceniana na podstawie zdolności kredytowej. W tym celu banki mają rozbudowane systemy i korzystają z zaawansowanych algorytmów. Nie biorą pod uwagę tylko pożyczonych pieniędzy, a sprawdzają też, jak często zaciągasz pożyczki, w jakich kwotach i szczególnie - czy masz problemy z ich spłatą. Właśnie dlatego nawet niewielki zapomniany rachunek może bardzo zaszkodzić w procesie zaciągania pożyczki i może skutkować odmową udzielenia kredytu przez bank. Możliwe, że po prostu zapomniałeś o jakiejś spłacie? Bądź pewien, że firma pożyczkowa na pewno o niej nie zapomniała. Takie sytuacje i opóźnienia w spłacie wykrywane są automatycznie. Często my sami dowiadujemy się o nich zbyt późno…
Dlatego zawsze sprawdzaj, czy opłaciłeś wszystkie swoje rachunki, pilnuj wszystkich płatności i dwa razy sprawdzaj, czy dana płatność wykonana jest terminowo. Jednocześnie warto wiedzieć, że jeśli nigdy nie zaciągałeś pożyczki i nie spłacałeś żadnego kredytu, oznacza to, że najprawdopodobniej nie masz historii kredytowej, a bank będzie miał problem z oceną Twojej sytuacji i wydaniem pożyczki.
Masz już zbyt wiele długów
Zastanawiasz się, dlaczego bank odmawia kredytu pomimo stałych zarobków? Nawet wysoki dochód nie pomoże Ci w uzyskaniu pożyczki, jeśli większość zarobionych pieniędzy przekazujesz na spłatę istniejących zobowiązań. Bank bardzo często sprawdza i oblicza, w jakim stopniu nowa pożyczka wpłynie na Twoje codzienne życie. Istnieje pewien limit zalecanej sumy dla poszczególnych osób. Jeśli nowa pożyczka nie pozwoli Ci na normalne funkcjonowanie, bank najprawdopodobniej Ci jej nie przyzna. Więc nawet jeśli dużo zarabiasz, ale masz niespłacone wcześniej pożyczki, które widocznie wpływają na Twoje finanse, niemal pewne jest, iż otrzymasz odmowę wniosku o nową pożyczkę. Postaraj się w jakimś stopniu zmniejszyć swój dług przed aplikowaniem o nowe finansowanie. Ludzie często w takich sytuacjach decydują się na pożyczki online. Kwoty takich finansowań są w większości niewielkie, ale należy pamiętać, aby regularnie je spłacać, zanim poprosimy bank o nową pożyczkę.
Nie masz zabezpieczenia
Niektóre pożyczki - na przykład hipoteczne - zwykle wymagają zabezpieczenia. Czym jest zabezpieczenie? Jest to coś, co pomaga zabezpieczyć pożyczkę i zminimalizować ryzyko banku związane z wydaniem Ci pieniędzy. Jeśli nie spłacisz pożyczki, pożyczkodawca ma prawo przejąć to, co wykorzystałeś jako zastaw, aby odzyskać swoje pieniądze. Zabezpieczeniem mogą być nieruchomości, samochody, inwestycje, wypłata. Najczęściej są to jednak nieruchomości, zwłaszcza gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny.
Jeśli nie masz nic co mogłoby służyć jako zabezpieczenie pożyczki, bank może odmówić Ci wydania pieniędzy. Czasami w takiej sytuacji może pomóc zaliczka.
Kwota pożyczki nie jest uzasadniona
Kiedy ubiegasz się o pożyczkę na konkretny cel - na przykład, aby kupić dom, kwota ta musi być uzasadniona. Banki zazwyczaj wymagają profesjonalnej oceny nieruchomości, aby sprawdzić, czy proponowana przez Ciebie kwota jest rzeczywiście adekwatna do ceny nieruchomości. Może się zdarzyć, że ktoś pożyczy dużą sumę pieniędzy na mieszkanie, które jest warte o wiele mniej, a następnie wykorzysta resztę pieniędzy do innych celów. Zwykle są to małe kwoty, ponieważ oprocentowanie hipotek jest niższe. Aby uniknąć takich sztuczek, banki zawsze sprawdzają, czy faktyczna wartość nieruchomości jest taka sama, jak we wniosku o pożyczkę.
Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pożyczki?
Dwukrotnie sprawdź swoją historię kredytową. Błędy zdarzają się częściej niż myślisz, więc warto dla pewności kilka razy przejrzeć swoje dane w BIK. Być może niektóre liczby, które się nie sumują, znajdują się tam przez pomyłkę.
Rozsądnie wybieraj proponowaną kwotę pożyczki. Może wystarczy Ci mniejsza suma? Pomyśl o swojej przyszłości - mogą pojawić się w Twoim życiu nieoczekiwane zobowiązania finansowe. Nie chcesz, aby większość twoich dochodów była wydawana na spłatę pożyczek. Ponadto mniejsza suma z pewnością wyda się bardziej rozsądna dla banku.
Porównaj swoje dochody do swoich długów przed złożeniem wniosku o nową pożyczkę. Bądź realistą. Zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz na podstawowe wydatki i swoje utrzymanie.
Co zrobić, jeśli bank odmawia kredytu? Jeśli nadal masz problem z uzyskaniem pożyczki w banku, możesz rozważyć wzięcie pożyczki osobistej od niezależnych instytucji tj. firm pożyczkowych. Pożyczki osobiste lub pożyczki online to świetny sposób na szybkie zdobycie potrzebnej kwoty i uzyskanie wygodnych i elastycznych warunków spłaty.
Credy współpracuje z najlepszymi i najbardziej wiarygodnymi firmami pożyczkowymi na rynku. Credy pośredniczy w udzieleniu Ci pożyczki online i wyszukuje najlepsze rozwiązania dla każdego klienta.
Sam proces aplikacji o pożyczkę jest prosty i szybki. Musisz tylko podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu. Po złożeniu wniosku Credy skontaktuje się z Tobą, abyś wybrał najbardziej odpowiednią dla siebie ofertę. Po jej potwierdzeniu pieniądze zostaną przelane na Twoje konto.
Zobacz również, jak wziąć kredyt hipoteczny krok po kroku.