Co warto wiedzieć o biurach informacji gospodarczej?
Potrzebujesz pożyczyć pieniądze i w tym celu zamierzasz skorzystać z chwilówki, ponieważ firmy pożyczkowe nie sprawdzają klientów w Biurze Informacji Kredytowej? Jeśli masz niespłacone zobowiązania – uważaj, ponieważ najprawdopodobniej zostaniesz sprawdzony w jednym z biur informacji gospodarczej.
Na dzień dzisiejszy w Polsce działają trzy takie biura: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG, wszystkie na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Prowadzą one rejestry dłużników, na które trafić mogą wszystkie osoby i firmy, które nie regulują w terminie swoich zobowiązań.
Jak można trafić na listę dłużników BIG?
Na listę w biurze informacji gospodarczej (BIG) trafić można nie tylko poprzez niespłacony kredyt czy pożyczkę. Znajdziemy tam także informacje o tych dłużnikach, którzy m.in. nie opłacają rachunków telefonicznych, opłat za wodę, gaz, prąd, czy za wywóz śmieci.
Nie każde jednak zadłużenie spowoduje, że dłużnik trafi na listę dłużników. W przypadku osób fizycznych, łączna kwota niespłaconych zobowiązań nie może być niższa niż 200 zł i musi upłynąć już ponad 60 dni od terminu zapłaty z tym, że jednocześnie upłynęło przynajmniej 30 dni od skutecznego wysłania żądania zapłaty, które zawierało informację o zamiarze dokonania wpisu do BIG.
Co oznacza wpisanie dłużnika do BIG?
Wraz z trafieniem dłużnika na listę prowadzoną przez BIG, zostają ujawnione jego dane osobowe oraz szczegóły związane chociażby z wielkością zadłużenia. Jednak to, komu zostanie ujawniona lista dłużników zależy od konkretnego biura.
A kto może skorzystać z takich danych gromadzonych w BIG w przypadku osób fizycznych? Mogą to być np. banki, firmy pożyczkowe, firmy telekomunikacyjne, firmy energetyczne, a nawet sądy, prokuratorzy czy urzędy skarbowe.
Jeżeli więc klient figuruje już na liście nierzetelnych konsumentów, może on mieć w przyszłości bardzo duże problemy z zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania związanego z koniecznością ponoszenia opłat.
Czy można usunąć dane z BIG?
Klient, który zostanie wpisany do BIG może po spełnieniu określonych warunków ubiegać się o wykreślenie z listy. Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych biuro informacji gospodarczych usuwa dane m.in:
- na wniosek wierzyciela, nie później niż w terminie siedmiu dni od złożenia wniosku,
- przekazane przez wierzyciela, z którym wygasła albo została rozwiązania umowa,
- po upływie dziesięciu lat, licząc od końca roku, w którym biuro otrzymało te informacje,
- na podstawie uzasadnionej informacji o wygaśnięciu zobowiązania, jeżeli dane dotyczą dłużnika będącego konsumentem.
Pamiętajmy, że biura informacji gospodarczej zbierają negatywne informacje o osobach fizycznych i firmach. Zapisy w nich pojawiają się tylko w sytuacjach, gdy uchylamy się od zapłaty i regulowania swoich zobowiązań.
Co to jest BIK?
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, gdzie możliwe jest budowanie korzystnej historii kredytowej klienta. Tam zapisywane są także informacje o systematycznie i terminowo opłacanych kredytach i pożyczkach, co przekłada się później na zwiększenie naszej wiarygodności finansowej.
Zarówno w BIG, jak i w BIK sami możemy sprawdzić także swoje dane.
W BIG m.in. sprawdzimy to, czy jakiś wierzyciel nie wpisał tam naszego zadłużenia.
Z kolei jeżeli nasz dług już tam trafił, możemy postarać się go spłacić i wnioskować o usunięcie niekorzystnego dla nas zapisu w BIG. Dowiemy się również, kto nas sprawdzał.
W BIK natomiast poznamy naszą historię kredytową oraz punktową ocenę naszej wiarygodności finansowej. W obu biurach przez pewien okres usługa ta jest bezpłatna.
Jakie przepisy regulują funkcjonowanie BIG i BIK?
BIG i BIK działają legalnie na podstawie szczegółowych ustaw (Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, Ustawy o ochronie danych osobowych czy też Ustawy Prawo Bankowe). Ich działalność ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo zawieranych transakcji finansowych. Pozwala ocenić, czy osoba wnioskująca o pożyczkę jest wiarygodna i czy będzie w stanie w przyszłości spłacić swoje zobowiązanie.