Czek GIRO to typ dokumentu, który potwierdza uprawnienia do uzyskania przyznanych pieniędzy. Taki czek realizujemy w dowolnej placówce pocztowej lub w instytucjach bankowych takich jak Bank Pocztowy oraz Bank Pekao S.A. Rozwiązanie to wykorzystywane jest bardzo często w przypadku usług takich jak szybka pożyczka online, a jego zaletą jest to, że nie czekamy na zaksięgowanie przelewu, ponieważ pieniądze otrzymujemy bezpośrednio do ręki.
Pożyczkodawca może zlecić wypłatę pożyczki za pomocą czeku GIRO w sytuacji, w której pożyczkobiorca:
nie posiada rachunku bankowego,
nie chce podawać numeru rachunku instytucjom pozabankowym,
ma konto bankowe zajęte przez komornika.
Aplikując o pożyczkę, wskazujemy czek GIRO jako formę wypłaty, którą najłatwiej możemy zrealizować w dowolnym oddziale pocztowym. Wystarczy udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej, okazać dowód osobisty oraz podać kod z czeku. Kod otrzymujemy w formie elektronicznej za pomocą SMS lub papierowo wraz z umową pożyczki.
Za wypłatę pieniędzy za pomocą czeku zapłacimy około 13 złotych. Opłata ta zostanie doliczona do pierwszej raty lub powiększy nam całkowitą kwotę spłaty pożyczki, kiedy zdecydujemy się na chwilówkę. Są to jedyne koszty, które poniesiemy, korzystając z przekazu pocztowego.
Słowo Giro wywodzi się z języka włoskiego i oznacza: obrót lub obieg pieniędzy i to właśnie we włoskim banku w XX wieku po raz pierwszy zastosowano tę formę rozliczeń. Czeki Giro stały się popularne na całym świecie na długo przed tym, zanim wprowadzono przelewy i konta internetowe. Aktualnie wykorzystywane są najczęściej wśród starszych osób, które nie posiadają konta bankowego. Rozwiązanie to pozwala bowiem w łatwy sposób odebrać pożyczone pieniądze.
Aby dostać pożyczkę na czek GIRO, należy posiadać:
polskie obywatelstwo,
ważny dowód osobisty,
adres zameldowania lub zamieszkania na terenie Polski,
adres e-mail oraz polski numer telefonu.
Dodatkowym kryterium jest uzyskanie pełnoletności. W niektórych przypadkach firmy pozabankowe podnoszą jednak granicę wieku i udzielają pożyczki od 21 roku życia. Należy również posiadać odpowiednią zdolność kredytową, która umożliwi spłatę zobowiązań w określonym terminie.