Jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii?
Na pewno nie ma nikogo, kto nie zostałby dotknięty pandemią koronawirusa, która obecnie trwa na całym świecie. Życie wszystkich ludzi zostało wywrócone do góry nogami. Z utęsknieniem wspominamy to, co było naszą normalnością i martwimy się, jak potoczy się nasze życie, gdy pandemia się skończy.
Wszystkim zaleca się, aby teraz pozostać w domach i nie wychodzić niepotrzebnie na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Zdecydowanie zaleca się również praktykowanie dystansu społecznego. Jest to jedyny skuteczny sposób ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Dowiedz się, jak dbać o zdrowie psychiczne w czasie kryzysu.
Zdrowie psychiczne w czasie pandemii
Obecnie większość krajów zdecydowała się na samodzielne domowe kwarantanny, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Ich zasady różnią się pod względem surowości, ale większość z nich albo całkowicie zabrania, albo zdecydowanie zaleca, aby nie wychodzić z domu, chyba że na zakupy spożywcze, do pracy (domowe biuro nie dotyczy) i do apteki/lekarza. To, jak te środki wpływają na Twój stan psychiczny, zależy w dużej mierze od stylu życia, który prowadziłeś wcześniej i od tego, jak silne są te środki w Twoim kraju. Jeśli pracujesz w domu i nie jesteś osobą bardzo towarzyską, być może nie odczuwasz dużej zmiany. Jeśli jednak jesteś bardzo towarzyski, a Twoje życie zawodowe jest dość aktywne, może Ci być bardzo trudno znieść obecną sytuację.
Zasadniczo istnieje pięć etapów, przez które przechodzą osoby w czasie domowej kwarantanny:
- Niedowierzanie - trudność w zrozumieniu i pogodzeniu się z nowymi okolicznościami i licznymi zmianami.
- Gniew - frustracja z powodu tego, co się dzieje, chęć i potrzeba znalezienia winnych.
- Smutek - przygnębienie związane z nowym stylem życia i brakiem interakcji społecznych i codziennej rutyny.
- Akceptacja - pogodzenie się z tym, co się dzieje i wdrażanie nowej rutyny.
- Nadzieja i optymizm - tworzenie nowych mechanizmów radzenia sobie z sytuacją i nadzieja na lepszą przyszłość.
Znajomość i rozpoznawanie tych etapów pozwala lepiej przygotować się do radzenia sobie z przytłaczającym stresem i niepokojem, jakie może przynieść ta wyjątkowa sytuacja. Kiedy czujesz się przytłoczony, poszukaj profesjonalnej pomocy (wiele przychodni oferuje obecnie konsultacje online).
Wpływ kryzysu na finanse osobiste
To już jasne, że globalny kryzys zdrowotny odbije się także na światowej gospodarce. Już teraz w wielu krajach rośnie stopa bezrobocia, a mnóstwo mniejszych firm ociera się o bankructwo.
Najbardziej powszechnym obecnie środkiem w walce z pandemią jest jednak decyzja o tym, by obniżyć zarobki pracowników, a średnia krajowa ulega redukcji. Daje to firmom szansę, aby stanąć na nogach, a pracownikom pewne poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że firmy decydują się obniżyć wypłaty, pracownicy nadal mają pracę, mimo że tymczasowo nastąpiło obniżenie wynagrodzenia.
Co jako pracownik powinieneś wiedzieć o obniżeniu wynagrodzenia? Przede wszystkim – zapoznaj się ze swoimi prawami i obowiązkami. Twoja umowa o pracę określa, z jakim wyprzedzeniem pracodawca musi powiadomić cię o tym, że zdecydował się obniżyć Twoje wynagrodzenie (obniżona średnia krajowa). Pamiętaj, że nie można obniżyć Twojej wypłaty za już przepracowany okres. Zapytaj swoje szefostwo także o godziny pracy - gdyż redukcja (obniżona średnia krajowa) wynagrodzenia zwykle wymaga odpowiedniego skrócenia czasu pracy. Może chodzić albo o skrócone dni robocze, albo dodatkowe dni wolne od pracy w każdym tygodniu. Upewnij się, że masz jasność, co do długości okresu wypłaty wynagrodzenia - jest to również często określone w umowie o pracę. Cięcia budżetowe zwykle nie mogą być nieokreślone czasowo i w pewnym momencie pracodawca musi złożyć pracownikowi nową ofertę.
Jak radzić sobie z utratą wynagrodzenia? Bądź świadom swoich praw i nie bój się ich podkreślać, jeśli zostaną one naruszone.
Jak radzić sobie z utratą/cięciami wynagrodzenia?
Jeśli masz jakieś oszczędności, to oczywiście teraz jest dobry czas, aby je wykorzystać, jeśli zachodzi taka potrzeba. W przypadku braku oszczędności, najpierw przejrzyj wszystkie swoje wydatki. Co to oznacza? Zapisuj wszystko co kupujesz i staraj się redukować wydawane kwoty, jeśli to możliwe. Kupuj tylko to, co niezbędne. Jeśli szef zdecydował się obniżyć Twoją pensję niespodziewanie i potrzebujesz jednorazowej pomocy finansowej (na przykład wcześniej zamówiłeś nową pralkę i teraz musisz za nią zapłacić), jedną z opcji jest wzięcie pożyczki online.
Możesz dostosować kwotę pożyczki do swoich potrzeb i ustalić elastyczne warunki spłaty.
Niezwykle ważne jest, aby wybrać pożyczkodawcę, któremu możesz zaufać i który ma dobrą reputację.
Credy jest firmą, która pośredniczy w udzielaniu pożyczek i wyszukuje szybkie i korzystne oferty finansowania dla każdego klienta, niezależnie od jego potrzeb finansowych. Credy współpracuje tylko z najbardziej renomowanymi firmami pożyczkowymi na rynku.
Proces aplikacji o pożyczkę w Credy jest szybki i łatwy.
Wystarczy podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu.
Credy skontaktuje się z Tobą z ofertami finansowania, a Ty następnie wybierzesz pożyczkę najbardziej odpowiednią dla siebie. Po potwierdzeniu oferty pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na Twoje konto.
Bądź bezpieczny i zostań w domu!
Dowiedz się również, jak dostać kredyt bez zaswiadczen o zarobkach.