Dług w ujęciu ekonomicznym to niespełniony przez dłużnika obowiązek pewnego świadczenia na rzecz wierzyciela. Świadczenie to może przyjąć formę finansową lub rzeczową. Odpowiednie zapisy znajdują się w umowie pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Co ważne świadczenie, którego termin realizacji jeszcze nie minął, nie jest długiem a zobowiązaniem.
Jako przyczynę powstania długu wskazuje się zatem opóźnienie w wykonaniu zobowiązania wynikającego m.in. z:
Według ekonomii do rodzajów długu zaliczamy:
Dług, zgodnie z kodeksem cywilnym, to sytuacja prawna, która zobowiązuje dłużnika do spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela. Sytuacja ta wynika ze stosunku zobowiązaniowego. W języku prawniczym dług jest odwrotnością wierzytelności. Obowiązkiem dłużnika jest spełnienie zobowiązania zgodnie z umową, jaką zawarł.
Skutkiem zwolnienia z długu, czyli inaczej zrzeczenia się z długu jest wygaśnięcie zobowiązania. Decyzja wierzyciela o umorzeniu długu sprawia, że dłużnik jest wolny od jakiejkolwiek spłaty, a wierzyciel nie ma już prawa do żądania od dłużnika spłaty w przyszłości. Zgodnie z kodeksem cywilnym wierzyciel może złożyć oświadczenie o zrzeczeniu się wierzytelności. Zwolnienie następuje po akceptacji oświadczenia przez dłużnika.