Jak wyjść ze spirali kredytowej?
Spłacanie pożyczki to nic miłego, szczególnie jeśli nasza sytuacja finansowa pozostawia wiele do życzenia. Jednak jeszcze gorszą sytuacją jest, kiedy mamy parę zobowiązań do zwrotu, a pieniędzy jak na lekarstwo. Na domiar złego wzięcie kolejnego kredytu staje się nieuniknione, a tu pomocy finansowej nie chce żadna firma udzielić. Jak wydostać się ze spirali kredytowej i gdzie się udać po pieniądze, gdy jest bardzo źle, odpowiemy poniżej.
Planowanie, przed działaniem
Najlepiej by było zawsze mieć tak rozplanowany budżet, aby nigdy nie musieć polegać na szybkich kredytach, ale niestety życie lubi zaskakiwać i nie raz przydarzają się sytuację, które nawet w najdokładniejszym i najlepiej zoptymalizowanym planie nie zostały uwzględnione. Jednak każdy w życiu doświadcza takich niespodziewanych przygód i jedna pożyczka przez internet nie powinna bardzo nadwyrężyć budżetu domowego. Problem tworzy się jednak, wtedy kiedy trzeba pożyczyć pieniądze, aby być w stanie spłacać inne zobowiązania. Nazywa się to spiralą kredytową, która cechuje się zaciąganiem coraz większej ilości zobowiązań, z których coraz mniej jest się w stanie spłacić.
Jak zaczyna się spirala kredytowa ? Bardzo prosto. Najczęściej zdarza się to w przypadkach, gdy klient pożycza gotówkę z powodu stałej złej sytuacji finansowej, a nie ze względu na jednorazowy wypadek losowy. Decydując się wzięcie na siebie takiego zobowiązania, trzeba zdawać sobie sprawę, że ten jednorazowy zastrzyk gotówki, będzie trzeba zwrócić z nawiązką w przeciągu 15 lub 30 dni. Pierwszym krokiem do spirali jest wzięcie na siebie zobowiązania, na które nas nie stać. Może to brzmi śmiesznie, jednak jeśli nie potrzebujemy pieniędzy na nagły wydatek jakim jest pralka, lodówka, tylko chcemy załatać pożyczką online brak pieniędzy po stracie pracy, jest to najgorsze posunięcie, jakie tylko można sobie wyobrazić, chyba, że spodziewamy się otrzymania dobrej pracy przed terminem spłaty.
Mam parę kredytów i co teraz?
Kiedy już wpadnie się w spiralę to nie jest łatwo z niej wyjść, co gorsza także coraz mniej firm chce współpracować w takiej sytuacji i udzielać chwilówek. W takiej sytuacji należy pomimo narastającego strachu usiąść i bez zbędnych nerwów ocenić sytuację. A następnie podjąć następujące kroki:
- Podliczyć przychody i rozchody;
- Obciąć tak wydatki, aby po przychody były co najmniej równe rozchodom;
- Zaplanować możliwe żródła zwiększenia przychodów.
Tak jak z punktem pierwszym i trzecim zwykle nie ma dużych problemów, to wypłenienie punktu drugiego jest czasem po prostu niemożliwe, bo są wydatki, których obciąć się nie da i wtedy jedynym rozwiązaniem jest pożyczka dla zadłużonych. Jest to rozwiązanie idealne dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Pieniądze może pozyskać każdy nawet z niespłaconymi zobowiązaniami i złą historią kredytową. Ważne jest tylko, aby przemyśleć dokładnie to rozwiązanie, pomimo, że jest ono łatwe do uzyskania, tak jak inne, będzie trzeba je zwrócić po określonym terminie. Dlatego przede wszystkim należy:
- Pożyczyć, tyle, aby dać radę spłacić choć część najbardziej naglących zobowiązań;
- Wybrać taki czas spłaty, aby był on realny do spełnienia;
- Traktować ten rodzaj pożyczki, jako pomoc wyjścia ze spirali, a nie odroczenie terminu spłaty.
Na pewno oprócz uzyskania pomocy finansowej, potrzebna jest zmiana planowania budżetu. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że żadna pożyczka nie załata dziury w naszym portfelu i że problemy finansowe mogą się skończyć, jedynie ze zmianą wysokości dochodów lub ograniczeniem wydatków.