Podatek PCC 3 to nazwa określająca daninę uiszczaną w sytuacji, gdy zawiera się umowę cywilno prawną, np. po zakupie samochodu. W tym celu niezbędne jest złożenie prawidłowo wypełnionego formularza, który jest konieczny, aby zgodnie z prawem rozliczyć podatek. Jak wypełnić druk PCC 3 w przypadku kupna samochodu? Jakie informacje koniecznie trzeba w nim umieścić? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.
Do wypełnienia druku PCC-3 zobligowane są osoby, które kupiły używane auto lub też otrzymały samochód w ramach darowizny. Taka deklaracja jest bowiem niezbędna do uiszczenia podatku, który musi wpłynąć na konto Urzędu skarbowego do 14 dni od daty, gdy została zawarta umowa. Trzeba zrobić to jednak przed zarejestrowaniem auta.
Istotną informacją jest także to, że zwolnienie z opodatkowania występuje, gdy pojazd nabywany jest na fakturę albo jego wartość nie przekracza 1000 zł. Druku PCC-3 nie uzupełnia się dodatkowo wtedy, gdy auto jest sprowadzone z zagranicy.
Zanim przejdziemy do wypełniania dokumentu, trzeba oczywiście go uzyskać. Na szczęście wzór dokumentu PCC 3 do kupna samochodu można z łatwością znaleźć online, w tym na stronie Podatki.gov.pl. Jeśli natomiast nabywców jest kilku, niezbędne będzie także uzupełnienie załącznika, czyli deklaracji o nazwie PCC-3/A.
Formularz można także w całości uzupełnić online. Do tego celu niezbędny jest jednak podpis elektroniczny. Jak wypełnić PCC 3 online? Tak samo, przy czym ułatwieniem będzie fakt, że kwota podatku zostanie obliczona w sposób automatyczny, co nieco przyspieszy proces i pozwoli upewnić się, że jest ona prawidłowa.
Uzupełnianie deklaracji rozpoczynamy od wskazania identyfikatora podatkowego, czyli numeru NIP lub PESEL. Konieczne jest też wpisanie nazwy swojego Urzędu Skarbowego oraz określenie, czy dokument jest składany po raz pierwszy, czy może korygowany.
Na część B deklaracji składają się dane podatnika, w tym imię, nazwisko oraz data urodzenia. Niezbędne jest także wpisanie aktualnego adresu zamieszkania, zgodnie z układem zawartym w dokumencie.
Fragment ten dotyczy przedmiotu opodatkowania. Trzeba więc określić:
Kolejne to pole 24, w którym trzeba w dokładny, ale zwięzły sposób opisać, co jest przedmiotem umowy. W przypadku samochodu niezbędne będą takie informacje jak marka producenta i model auta, pojemność jednostki napędowej oraz silnik, rok wyprodukowania, numer rejestracyjny oraz VIN, a także bieżący przebieg. Jeśli dodatkowo auto jest uszkodzone - co wpłynęłoby na jego kwotę rynkową - to także należy umieścić taką adnotację wraz z krótkim opisem.
Kolejna sekcja dokumentu obejmuje obliczenie należnego podatku. Należy więc uzupełnić pole 27 (kwota, za jaką było zakupione auto) i następnie wskazać wartość podatku w polu 47. W przypadku uzupełniania druku online, kwota zostanie obliczona automatycznie. Co istotne, przy zakupie samochodu, PCC wynosi obecnie 2 proc. wartości takiego przedmiotu transakcji.
W przypadku zakupu pojazdu jako osoba fizyczna, sekcję E należy ominąć, bez pozostawiania w tym miejscu żadnych informacji oraz bez jej wykreślania.
Rubryka F to kolejne miejsce, w którym należy wpisać kwotę podatku.
Ta część zazwyczaj uzupełniania jest tylko w ściśle określonych przypadkach, dlatego też została opisana jako miejsce na „Informacje dodatkowe”. Wszystkie przypadki, gdy należy ją uzupełnić, są określone w legendzie. Najczęściej jednak sekcja ta dotyczy osób, które nie są mieszkańcami Polski.
W tym miejscu wskazuje się, czy do deklaracji zostały dodane załączniki PCC-3/A i dotyczy to sytuacji, gdy nabycie pojazdu obejmuje również współwłaścicieli. W przeciwnym razie załącznik nie jest konieczny i nie ma potrzeby uzupełniania tej rubryki.
Część I to miejsce na podpis podatnika, natomiast część II przeznaczona jest na dane osób, które go reprezentują. W tym miejscu umieszcza się też datę wypełnienia deklaracji oraz najważniejsze dane osobowe. Co istotne, podpis powinien być czytelny.
W dolnej sekcji druku PCC-3 znajdują się także dodatkowe informacje, w tym pouczenia związane z przekazywaniem w zeznaniu nieprawdziwych informacji. Również z nimi
Jak wypełnić deklarację PCC 3 przy kupnie samochodu? Jak widać nie jest to trudne, wymaga jednak nieco uważności tak, aby uniknąć konieczności późniejszego korygowania.