Zdolność kredytowa to prawdopodobieństwo, z jakim będziemy w stanie spłacić zobowiązania względem instytucji finansowych. Jej budowanie wymaga jednak czasu i stworzenia swego rodzaju zaufania do tego, że będziemy w stanie spłacić pożyczone środki w ustalonym terminie. Jak zwiększyć zdolność finansową? Oto sprawdzone sposoby, które z pewnością w tym pomogą. Serdecznie zachęcamy do lektury!
Zanim zastanowimy się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową musimy wiedzieć, co na nią wpływa. Kluczowe czynniki to:
Dla instytucji finansowych kluczową informacją jest wysokość dochodów, ich źródło oraz stałość. Dlatego tak ważne jest to, aby mieć stałe zarobki, najlepiej na podstawie umowy o pracę, ale na czas nieokreślony. Jeśli więc rozważamy złożenie wniosku kredytowego, to najlepiej poczekać minimum 3 miesiące od momentu, aż uzyskamy taką umowę i dopiero wtedy składać stosowne dokumenty kredytowe. Będzie to kluczowe zwłaszcza w przypadku dłuższych zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny, którego okres spłaty to średnio 15-20 lat.
Kolejnym sposobem na to, jak można zwiększyć zdolność finansową jest dbanie o stałe zwiększanie swoich dochodów. To ważny krok nie tylko w przypadku chęci uzyskania kredytu, ale również budowania poduszki finansowej. Dzięki dodatkowym dochodom możemy także szybciej spłacać bieżące zobowiązania, sprawniej się od nich uwalniając. Warto więc regularnie ubiegać się u swojego pracodawcy o podwyżkę, ale i próbować generować inne przychody, np. z umów o dzieło i zlecenia. Takie dodatkowe środki mogą pomóc też w szybszej spłacie aktualnych zobowiązań.
Generalnie warto zaciągać różnego rodzaju niewysokie pożyczki, ponieważ pomagają nam one budować w bazach pozytywną historię kredytową. Ma to jednak miejsce tylko w takiej sytuacji, gdy spłacamy je terminowo. To dla instytucji bardzo ważny sygnał oznaczający, że rzetelnie podchodzimy do spłaty zobowiązań. Korzystnym rozwiązaniem może być też automatyczne ściąganie raty pożyczki, które jest możliwe w banku, w którym posiadamy konto osobiste. Uchroni nas to przed zapomnieniem o kolejnej racie.
Naszą zdolność kredytową bank analizuje sprawdzając różnego rodzaju bazy, w tym BIK. BIK to Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, która gromadzi informacje na temat historii kredytowych. Jak sprawdzić swój BIK? Na szczęście nie jest to trudne i czasochłonne, wystarczy bowiem za niewysoką opłatą wygenerować taki raport online.
Wskazówka: wykupienie powiadomień od BIK może także uchronić nas przed sytuacją, gdy ktoś będzie chciał wziąć na nas pożyczkę lub kredyt. W takiej sytuacji zostanie nam przesłany stosowny alert, dzięki któremu będziemy mogli w odpowiednim momencie zareagować.
Karty kredytowe mogą być kuszące, jednak w wielu przypadkach sprawiają, że nazbyt chętnie się zadłużamy. Może to wpłynąć także na naszą zdolność kredytową, ważne jest więc to, aby utrzymywać saldo na kartach na niskim poziomie w stosunku do limitu.
Jak jeszcze można zwiększyć swoją zdolność kredytową? W przypadku kredytów hipotecznych kluczowe znaczenie będzie miał wkład własny. Obecnie większość instytucji wymaga go na poziomie co najmniej 20 proc. Im jednak wyższy, tym lepiej.
Im więcej aktualnie spłacanych zobowiązań, tym niższa zdolność kredytowa. Warto o tym pamiętać przygotowując się do zaciągnięcia wysokiego kredytu, zwłaszcza hipotecznego. Najlepiej sprawdzić więc, jak dużo czasu pozostało nam do spłaty pozostałych pożyczek i - o ile to możliwe - uregulować je w możliwie jak najkrótszym czasie. Pomogą w tym dodatkowe źródła dochodu lub podwyżka, o którą zawsze warto się ubiegać.
W większości przypadków dołączenie drugiego kredytobiorcy pomaga zwiększyć zdolność kredytową. Jednak zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy współmałżonek, partner lub inna osoba ma negatywną historię w BIK i duże zadłużenie. Wówczas lepiej zdecydować się na rozdzielność majątkową, aby instytucja finansowa nie brała tej osoby pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku.
Im krótszy okres kredytowania, tym wyższa rata, ale i niższa zdolność. Dlatego też dobrym sposobem jest rozważenie okresu spłaty na poziomie np. 30 lat, zamiast 20. Oczywiście jeśli będą pozwalać nam na to dochody, to taki kredyt warto nadpłacać, aby w nieco krótszym czasie „uwolnić się” od zobowiązania.
Kwestia tego, jak zwiększyć zdolność kredytową jest kluczowa, zwłaszcza dla osób, które planują zaciągnąć takie zobowiązanie w następnych latach. Budowanie zdolności jest jednak procesem i najlepiej rozpocząć je jak najwcześniej. Tak, aby w momencie wnioskowania móc ubiegać się o najkorzystniejsze dla siebie warunki, ale i tę kwotę, którą pierwotnie chcieliśmy uzyskać.