Pożyczki na oświadczenie. Co się składa na ich koszt?
Na pewno znasz pożyczki na oświadczenie. Są to zobowiązania, które nie jedną osobę uratowały w ciężkiej sytuacji finansowej. Możesz je otrzymać bez żadnych zaświadczeń, wystarczy, że podpiszesz oświadczenie i tyle. Większość z nich nie wymaga nawet wyjścia z domu, gdyż formularz można wypełnić przez internet. Jest to świetna opcja dla osób, które z pewnych powodów nie mogą okazać zaświadczenia o dochodach ale również dla tych, którym się po prostu spieszy i nie chcą się bawić w taką papierologie. Pozyczki na oświadczenie są bardzo popularne na polskim rynku, ma je w swojej ofercie właściwie każdy pożyczkodawca. Ostatnio otrzymaliśmy wiele pytań w związku właśnie z tym produktem finansowym, a dokładnie próśb o wytłumaczenie co się składa na koszt takiej pożyczki na oświadczenie. Te pytania są w pełni zrozumiałe, gdyż nie jest to najtańsze zobowiązanie dostępne na rynku. Dlatego dziś wytłumaczymy dlaczego tak się dzieje i czemu pożyczki na oświadczenie przez internet tyle kosztują.
Duże ryzyko równa się wysoka cena
Pożyczka online na oświadczenie jest wyjątkowo atrakcyjna, ponieważ nie wymaga właściwie żadnych formalności. Wystarczy wypełnić wniosek, wpisać swoje zarobki, a zatwierdzenie takiego formularza jest traktowane jako podpis oświadczenia. W zasadzie naciskając klawisz „weź pożyczkę” poświadczasz, że dane, które wpisałeś są poprawne i bierzesz za to co napisałeś odpowiedzialność. Na podstawie tych informacji jest też udzielane zobowiązanie. Dobrze, ale przecież nie wszyscy są uczciwi i wpisują prawdziwe informacje prawda? No tak może się zdarzyć. Niestety część ludzi zawyża swoje dochody, aby otrzymać wyższą pożyczkę, a potem ma duży problem ze spłatą. Dlatego właśnie udzielnie takiego zobowiązania dla firmy jest dość ryzykowne. Zawsze im mniej informacji pobieranych od klienta, tym niebezpieczniejsze jest pożyczenie mu gotówki. Jest to pierwszy powód dla którego koszt pożyczki na oświadczenie może być wyższy niż tej w banku.
Wysoka prowizja rekompensuje oprocentowanie
Kolejne pytanie, które możne nurtować klientów, to dlaczego pożyczki na oświadczenie mają tak wysoką prowizję w porównaniu do oprocentowania. Wynika to z ustawy antylichwirskiej, która określa dokładnie maksymalne koszty odsetkowe i pozaodsetkowe. Dlatego właśnie w myśl tej ustawy odsetki nie mogą przekraczać 10 % pożyczki w skali roku. Jako, że pożyczka online na oświadczenie jest udzielana na bardzo krótki okres czasu (zwykle do 30 dni) to i odsetki są wysokości zwykle kilkunastu złotych. Za to prowizja może dochodzić do 20% całego zobowiązania i nie jest ona zależna od czasu, na który jest wzięta pożyczka, a jedynie od jej sumy. Dlatego właśnie prowizja może wynieść nawet kilkaset złoty, gdy odsetki maksymalnie kilkadziesiąt.
Darmowe pożyczki na oświadczenie?
Niektóre firmy oferują darmowe pożyczki na oświadczenie. Wiele osób zastanawia się, jak to w ogóle może się opłacać. Inni pytają gdzie jest ukryty haczyk. Odpowiedź jest jednak dość prosta. Na rynku jest bardzo duża konkurencja, dlatego firmy starają się pozyskać klienta na wszystkie możliwe sposoby. Oczywiście pierwsza darmowa pożyczka online na oświadczenie nie opłaca się w ogóle firmom, ale mają one nadzieje, że przy następnej konsument również zgłosi się do niej po gotówkę i w ten sposób zyskają stałego klienta.
Podsumowując koszt pożyczki na oświadczenie można rozłożyć na następujące czynniki koszty odsetkowe i koszty pozaodsetkowe. Te pierwsze są niskie ze względu na ograniczenia związane z ustawą antylichiwarską i krótkim okresem spłaty. Koszty pozaodsetkowe często są dość wysokie, nawet dochodząc do 20 % pobieranej kwoty. Wyższe opłaty niż w banku wynikają z dużego ryzyka, które ponosi pożyczkodawca pożyczając osobom bez sprawdzenia dokładnie ich zarobków i historii kredytowej.