Kredyt a pożyczka - jaka jest różnica?

Kredyt a pożyczka - jaka jest różnica?

Kiedy pojawia się pomysł, na realizację którego brakuje nam własnych środków jednym z rozwiązań jest skorzystanie z kredytu lub pożyczki. I chociaż w języku potocznym pojęcia te często są tożsame to w praktyce różnią się m. in. podstawą prawną oraz podmiotem, który je udziela. Rynek usług finansowych ciągle się rozwija i pojawia się coraz więcej podmiotów, od których możemy pożyczyć pieniądze. Coraz więcej osób decyduje się również na takie rozwiązania. Warto zatem zanim podejmiemy decyzję zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi.

Kredyt a pożyczka - różnice

Kredyt vs pożyczka - definicje

Kredyt: to pisemna umowa pomiędzy bankiem a klientem, zgodnie z którą bank jako kredytodawca udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniędzy. W umowie określony jest czas i warunki zwrotu kredytu. Określony jest również cel, na który możemy przeznaczyć środki, wysokość oprocentowania, sposób zabezpieczenia spłaty oraz całkowity koszt takiego zobowiązania. Wysokość kredytu jest uzależniona od oceny naszej zdolności kredytowej, którą wykonuje kredytodawca. Wszelkie uregulowania prawne zawarte są w ustawie Prawo Bankowe. Podmiotem udzielającym mogą być również SKOK-i.

Pożyczka: może być zawarta w formie pisemnej lub ustnej jeżeli nie przekracza 1000 zł. Udzielić jej może dowolny podmiot posiadający zdolność prawną, do których zaliczymy m.in. firmy pożyczkowe, a nawet osoby fizyczne. Pożyczkodawca zobowiązuje się w umowie przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy albo rzeczy określonych co do gatunku. Tak pożyczone środki możemy wydać na dowolny cel. Regulacje dotyczące tych kwestii zawarte są w Kodeksie cywilnym.

Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem, czyli pożyczka vs kredyt?

1. Uregulowania prawne - przepisy dotyczące kredytu zawarte są w ustawie Prawo bankowe, kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim. W przypadku pożyczki zastosowanie na kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim.

2. Strony umowy - kredytu udzielą nam tylko banki lub SKOK-i a umowę pożyczki możemy zawrzeć z każdą osobą fizyczną lub prawną. Pożyczką będą zatem wszystkie pożyczki pozabankowe, w tym również tak zwane chwilówki online.

3. Przedmiot i cel umowy - różnica między kredytem a pożyczką polega na tym, że kredyt stanowią tylko środki finansowe, czyli pieniądze, a przedmiotem pożyczki może być również rzecz określona co do gatunku. Cel kredytu jest zawsze jasno określony, a pożyczkę możemy wydać dowolnie. Jest to ważne jeżeli nie chcemy mówić o tym na jaki cel przeznaczymy środki.

4. Czas trwania procesu - procedura przyznawania kredytu jest bardziej skomplikowana i zazwyczaj czas od momentu złożenia wniosku do fizycznego otrzymania środków zajmuje do kilku dni. A w przypadku kredytów takich jak hipoteczne bank ma aż 21 dni na wydanie decyzji kredytowej. Proces pożyczki jest o wiele krótszy. Na naszej stronie możesz otrzymać ją nawet w ciągu kilkunastu minut. Często zazwyczaj bez dodatkowych dokumentów, a do decyzji odnośnie kredytu często wymagane są dokumenty dochodowe tj. zaświadczenie od pracodawcy lub wyciągi bankowe.

5. Koszty oraz forma spłaty - umowa kredytu w odróżnieniu do pożyczki jest zawsze odpłatna. Koszty kredytu, do których zaliczamy m.in. oprocentowanie, prowizję, odsetki są zawsze jasno określone w umowie. W przypadku pożyczki zwrot może być w tej samej kwocie. Prostym przykładem może być pożyczka od znajomego, w której zobowiązujemy się do zwrotu tej samej kwoty pożyczonych pieniędzy. Różnica między pożyczką a kredytem w przypadku formy spłaty polega na tym, że kredyt spłacamy ratalnie, a spłata pożyczki możliwa jest jednorazowo.

6. Forma umowy - w przypadku kredytu zawsze pisemna, pożyczka dopuszcza formę ustną, ale tylko w przypadku kwot poniżej 1000 zł.

Na powyższych przykładach widać, że kredyt a pożyczka to jednak nie to samo - mają one sporo różnic. Mimo, że często pojęcia te stosowane są zamiennie. To, na którą z tych opcji zdecydujemy się ostatecznie ma często charakter indywidualny. Decyzja uzależniona będzie od naszych konkretnych potrzeb. Jeżeli pieniądze potrzebne nam są szybko i nie lubimy załatwiania formalności z tym związanych to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pożyczek dostępnych online. Proces najczęściej odbywa się bez przedstawiania dodatkowych dokumentów, więc jest szybki i bardziej dyskretny. Tak naprawdę odbywa się bez wychodzenia z domu. Firmy pożyczkowe nie mają obowiązku weryfikować klienta w bazach dłużników tj. BIK. Są jednak takie sytuacje, w których potrzebujemy wyższych kwot finansowania i mamy określony cel ich przeznaczenia np. na zakup mieszkania. Wtedy uzasadnione będzie rozważenie kredytu hipotecznego, który może okazać się tańszym rozwiązaniem.

Pożyczka vs kredyt - różnice

Aktualnie coraz więcej stron internetowych udostępnia swoim klientom porównywarki pożyczkowe lub kredytowe, co też na pewno ułatwia podjąć decyzję, na którą z ofert ostatecznie się zdecydować.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności