Kredyt celowy - czym jest i na co można go przeznaczać?

Kredyt celowy to specyficzny rodzaj finansowania, które udzielane jest przez instytucje finansowe z wyraźnie określonym przeznaczeniem. Odróżnia się go od kredytów konsumpcyjnych tym, że środki uzyskane z kredytu celowego - zgodnie z nazwą - muszą być wykorzystane na konkretny, wcześniej zdefiniowany projekt. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega kredyt celowy oraz na co można go uzyskać. Pozostań z nami, aby poznać szczegóły!

kredyt celowy dla firm

Co to jest kredyt celowy?

Jak wspomnieliśmy, kredyt celowy można uzyskać na ściśle określony wydatek. Nie można więc wykorzystać go w sposób dowolny tak, jak ma to miejsce w przypadku kredytu konsumpcyjnego. W takiej sytuacji bank chce mieć większą kontrolę nad wydatkami. Zdarza się więc, że pieniądze są od razu przelewane do oferenta po to, aby kredytobiorca… nie roztrwonił środków. W drugim wariancie instytucja wymaga dokumentów, które potwierdzą, że została dokonana dana transakcja.

Jeśli chodzi o spłatę, to wygląda ona podobnie, jak w przypadku innych kredytów. Zazwyczaj mamy więc do czynienia z regularnymi ratami ustalonymi w harmonogramie, uiszczanymi co miesiąc, aż do zakończenia czasu kredytowania.

Na co można uzyskać kredyt celowy?

Kredyt celowy można uzyskać na:

  • zakup nieruchomości - najczęściej kredyty celowe są kojarzone z kredytami hipotecznymi, przeznaczonymi na zakup domu lub mieszkania. Są to kredyty celowe na wiele lat, a często dekad, dlatego banki ze szczególną skrupulatnością podchodzą do procesu wnioskowania,
  • budowa lub remont - środki mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z budową nowego domu lub przeprowadzeniem remontu istniejącej nieruchomości,
  • zakup samochodu - kredyty samochodowe to kolejny popularny rodzaj kredytu celowego, przeznaczonego na zakup nowego lub używanego pojazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją również inne sposoby finansowania zakupu auta,
  • edukacja - jak zdobyć pieniądze na szkolenia? Okazuje się, że kredyty celowe również stanowią opcję, aby to zrobić i tym samym poprawić swoje możliwości na rynku pracy,
  • inwestycje ekologiczne - kredyty na inwestycje proekologiczne, takie jak instalacja paneli słonecznych, modernizacja systemów grzewczych na bardziej efektywne energetycznie. Mogą być dedykowane zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

Istnieją także kredyty celowe dla firm. To rozwiązania dla osób prawnych, które mają działalność gospodarczą. W praktyce mają one jednak różne formy, od kredytu obrotowego, aż po inwestycyjne. Przykładem celu będzie m.in. regulacja bieżących zobowiązań, stąd też kredyt celowy na spłatę ZUS dedykowany właśnie firmom. Pieniądze uzyskane w ten sposób są od razu przekazywane na rachunek urzędu, trzeba jednak pamiętać, że wymagają również zabezpieczenia. Zazwyczaj jest to jedna z ruchomości, np. firmowy środek transportu.

W przypadku firm są to niezwykle pożyteczne rozwiązania finansowe, gdyż zazwyczaj można liczyć na korzystne oprocentowanie, a także niższe koszty. Wciąż jednak niezbędne jest spełnienie szeregu warunków i dostarczenie kompleksowej dokumentacji. Niemniej jednak w razie konieczności jest to rozwiązanie warte uwagi.

Jakie mogą być zabezpieczenia przy kredytach celowych?

W przypadku kredytów takich jak hipoteczny albo kredyt samochodowy niezbędne jest zabezpieczenie. Może ono przybierać następującą formę:

  • hipoteka na nieruchomości,
  • przewłaszczenie samochodu,
  • cesja praw, np. z polisy ubezpieczenia auta,
  • poręczenie cywilne.

Sposób zabezpieczenia zawsze uzależniony jest jednak od banku oraz od tego, jakie są indywidualne ustalenia umowy.

Ile kosztuje kredyt celowy?

Istotną kwestią są oczywiście również koszty. Składowe są zazwyczaj takie same, jak w przypadku innych kredytów i obejmują one:

  • odsetki kredytowe,
  • prowizję dla banku,
  • koszty ustanowienia zabezpieczenia,
  • ubezpieczenie kredytu.

Ze względu na to, że cel takiego finansowania jest znany, można liczyć na atrakcyjniejsze oprocentowanie. To jeden z powodów, dla których kredyty celowe cieszą się dużą popularnością.

Jak można uzyskać kredyt celowy?

Z reguły niezbędne jest wypełnienie nieco większej liczby wniosków, aniżeli np. w przypadku kredytu gotówkowego. Wynika to z faktu, że pieniądze nie mogą zostać rozdysponowane w dowolny sposób i bankowi trzeba udowodnić, na co zostaną przeznaczone środki. Poza tym bank sprawdzi oczywiście zdolność kredytową, na którą wpływa m.in. wykonywana praca zarobkowa, a także historia kredytowa widoczna w BIK. Jeśli chodzi o historię kredytową, to należy przede wszystkim unikać różnego rodzaju opóźnień w spłatach innych zobowiązań. Dla banku jest to bowiem sygnał, że kredytobiorca jest nierzetelny i nieterminowy.

Podsumowanie

Kredyty celowe to popularne produkty finansowe, które można uzyskać w bankach. Nie można jednak na nie liczyć bez spełnienia szeregu warunków, o których musi pamiętać każdy kredytobiorca. Jeśli natomiast kwota pieniędzy potrzebnych na realizację konkretnego przedsięwzięcia jest niższa, to jednym z dostępnych rozwiązań są chwilówki online. Można uzyskać je w zaledwie 15 minut, bez konieczności dostarczania pliku dokumentów oraz deklarowania, na co zostaną przeznaczone pozyskane środki.