Posiadanie wkładu własnego to wymóg w przypadku kredytów komercyjnych. Jednak dla wielu osób wciąż jest to zbyt duże wymaganie, nie mają one bowiem zgromadzonych oszczędności. W tej sytuacji pojawia się rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, który daje możliwość nabycia swojej własnej nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Jakich? Sprawdźmy dokładnie, jakie wymogi należy spełnić oraz dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie.
Zmiany w kredytach hipotecznych 2023? Jest ich sporo, a jedną z głównych ma być większa dostępność i w tym zakresie pojawiło się kilka nowych programów rządowych.
Aby zrealizować plan inwestycji polegający na zakupie mieszkania lub budowie domu za pomocą kredytu hipotecznego, konieczne jest zebranie odpowiedniej sumy pieniędzy lub wartości wkładu własnego przed złożeniem wniosku o pozytywną decyzję. Jak się okazuje, obecnie nie musi być to wymogiem, a rozwiązaniem ma być program Mieszkanie bez wkładu własnego kierowany do tych osób, które mają zarobki pozwalające na spłatę kredytu, ale nieposiadające oszczędności na wkład własny.
W jaki dokładnie sposób ma to wyglądać? W praktyce - w przypadku braku wkładu lub jego niewystarczającej części - państwo ma pokrywać tę część. Ważny jest jednak okres spłaty zobowiązania, który ma wynosić minimum 15 lat. Dodatkowo raty mogą być równe lub malejące, a stopa procentowa albo zmienna, albo okresowo stała. Okres udzielania ma trwać do 31 grudnia 2030 roku.
Dodatkowym ułatwieniem ma być też wsparcie w spłacie kredytu, jeśli w rodzinie pojawi się dziecko. Po urodzeniu drugiego będzie to 20 tys., natomiast trzeciego oraz kolejnego 60 tys. zł.
Taki kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego można przeznaczyć na:
Trzeba dodatkowo pamiętać, że w ciągu całego okresu spłaty kredytu, w takiej nieruchomości nie można prowadzić działalności.
Aby uzyskać mieszkanie bez wkładu własnego, trzeba spełnić kilka wymogów, przy czym nie ma tutaj kryterium wiekowego (pojawia się ono w przypadku programu Pierwsze Mieszkanie). Z programu mogą korzystać małżeństwa, single, a także osoby pozostające w związkach nieformalnych. Warunkiem jest oczywiście zdolność kredytowa tak, aby móc na bieżąco spłacać raty. Dodatkowe kryteria, które trzeba spełnić to:
Aby uzyskać mieszkanie bez wkładu własnego w ramach opisywanego programu, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Warto pamiętać, że procedura może nieco różnić się w zależności od banku, w którym chce się uzyskać kredyt. Proces jest jednak dość podobny:
Podobnie jak w przypadku innych rządowych programów, tak i w tym przypadku pojawiają się pewne wątpliwości. Inflacja w 2023 roku to jedna z głównych bolączek potencjalnych kredytobiorców, skutkująca problemami ze zdolnością kredytową oraz powodująca wiele obaw związanych z kosztami życia.
Problematyczne są także limity kwotowe za 1 m2. W ramach programu są bowiem maksymalne ceny za jeden metr nieruchomości, dla których można pozyskać kredyt bez wkładu. W dobie wysokich cen, zwłaszcza w dużych miastach, liczba nieruchomości, które można w ten sposób uzyskać jest dość niska. Problem ten dotyczy przede wszystkim Warszawy oraz Krakowa, w których zaledwie kilka procent nieruchomości spełnia takie kryterium. Dlatego też z programu w zdecydowanie mniejszym stopniu będą korzystać potencjalni kredytobiorcy w dużych metropoliach.
Warto mieć na uwadze dodatkowo to, że nie wszystkie banki zdecydowały się na oferowanie swoim klientom kredytów na mieszkania bez wkładu własnego. Oznacza to mniejszy wybór spośród takich instytucji na rynku.
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego może być dogodnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zakupie nieruchomości w krótkim czasie. Gromadzenie oszczędności na wkład własny to bowiem zazwyczaj proces trwający kilka lat. Warto jednak mieć na uwadze, że bez środków na start kwota do spłaty ulega zwiększeniu. Trzeba więc mieć to na uwadze oraz pamiętać, jak wpłynie to na bieżące zobowiązania.