Linia pożyczkowa dostępna jest w pozabankowych firmach pożyczkowych. Jej działanie zbliżone jest do kredytu odnawialnego w banku, czyli tzw. limitu w koncie. Klient z chwilą podpisania umowy na linię pożyczkową otrzymuje dostęp do określonej kwoty gotówki. Po spłacie linii pożyczkowej możemy nadal z niej korzystać. Zobowiązanie nie zostaje zamknięte, jak ma to miejsce w przypadku pożyczki gotówkowej. Z udostępnionych środków możemy dowolnie korzystać. Sami decydujemy, jaką kwotę chcemy wypłacić, nie musimy pobierać całości środków. Każda wpłata gotówki spłaca nam linię pożyczkową, czyli zwiększa dostępny limit środków. Nie jest również konieczne informowanie pożyczkodawcy o celu, na jaki zamierzamy przeznaczyć środki.
Proces otwierania linii pożyczkowej odbywa się całkowicie online. Firmy pożyczkowe upraszczają niezbędne procedury do minimum. Wszystkie formalności załatwimy bez wychodzenia z domu. Złożenie wniosku internetowego zajmuje kilka minut, a sama decyzja o przyznaniu linii odbywa się najczęściej bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów. Podobnie, jak w przypadku chwilówek lub pożyczek na dowód, linia pożyczkowa uruchamiana jest już tego samego dnia. Warunkiem koniecznym, aby ubiegać się o tę formę dodatkowej gotówki, jest:
Niezbędne jest również posiadanie własnego rachunku bankowego, dzięki któremu potwierdzimy własną tożsamość.
Oferty na linię pożyczkową mogą się różnić u konkretnych pożyczkodawców, dlatego zawsze warto porównać oferty. Różnice mogą być znaczne. Główny koszt stanowić będą odsetki, opłata przygotowawcza i prowizja. Ważne są również koszty dodatkowe, tj. opłata za wydłużenie terminu spłaty. To, co odróżnia linię pożyczkową od pożyczki, jest to, że odsetki naliczane są jedynie od kwoty, jaką wypłacimy, a nie od całej przyznanej kwoty.