Mobilne finanse – czy nasze urządzenie jest bezpieczne?
Wielu z nas zakłada konta, lokaty, zaciąga szybkie pożyczki lub składa wnioski o kredyty przez Internet. Korzystając z możliwości online, oszczędzamy nie tylko czas i pieniądze, ale często również mniej się denerwujemy, nie spiesząc się do kolejnych instytucji i nie stojąc w kolejkach. Dlatego urządzenia mobilne zyskują na popularności w świecie finansów.
Niezależnie od tego, czy smartfony i tablety wykorzystujemy do założenia konta, zaciągnięcia chwilówki czy zrobienia przelewu, należy mieć pewność, że nasze urządzenie mobilne jest bezpieczne – wolne od wirusów i niebezpiecznego oprogramowania.
Jak Polacy korzystają z urządzeń mobilnych?
Według raportu przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie firmy Eniro, 9,4 mln osób posiada smartfona, z tabletów zaś korzysta 3,1 mln Polaków. Z kolei, jak wynika z badania Generation Mobile 2014, 9 na 10 posiadaczy smartfonów nosi swoje urządzenie zawsze przy sobie. Coraz częściej wykorzystywane są one do korzystania z usług finansowych – 29% użytkowników smartfonów i 27% użytkowników tabletów wykorzystuje te urządzenia do dokonywania płatności i robienia zakupów.
Jednocześnie mamy niski poziom świadomości na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych. Bardzo często przechowujemy na nich niezabezpieczone hasła i kody do np. kont bankowych, które w bardzo łatwy sposób mogą stać się celem cyberprzestępców. Nierzadko wykorzystują naiwność i ciekawość właścicieli urządzeń mobilnych, czego efektem jest pobieranie złośliwego oprogramowania, dostarczającego hakerom wszelkich informacji zapisanych na naszym urządzeniu.
Jak chronić hasła w urządzeniu mobilnym?
1. Założenie hasła
Wiele smartfonów i tabletów posiada możliwość ustawienia hasła, za pomocą którego można rozpocząć pracę na urządzeniu mobilnym. Może mieć ono formę kodu PIN, hasła literowego czy też wzorów kreślonych na ekranie. Ważne, aby takie hasło blokowało dostęp do smartfona czy tabletu i nie było bardzo proste do odgadnięcia, np. 11111 czy 12345. To pomoże zabezpieczyć nam dane zgromadzone na naszym urządzeniu w przypadku jego kradzieży.
2. Dokonanie aktualizacji
Aktualizacje bardzo często pomijamy lub o nich szybko zapominamy. Tymczasem aktualizacja naszego oprogramowania nie tylko pozwala zlikwidować potencjalne luki w systemie zabezpieczającym nasz telefon, ale także pozwala go chronić przed najnowszymi wirusami.
3. Program antywirusowy
Na urządzeniach mobilnych powinniśmy zainstalować dobry i sprawdzony program antywirusowy, który uchroni nas przed szkodliwym oprogramowaniem, mogącym wykraść nasze hasła i dane. Program antywirusowy należy często aktualizować oraz skanować nim całe urządzenie.
4. Uważaj, co ściągasz
Pojawia się coraz więcej aplikacji mobilnych, za pomocą których możemy dokonywać płatności, zaciągać pożyczki, zamawiać jedzenie, docierać do wyznaczonego miejsca, itd. Nie każda aplikacja jest bezpieczna. Zanim więc ściągniemy wybraną przez siebie aplikację, sprawdźmy jej źródło oraz wiarygodność. Nie instalujmy takich, do których mamy wątpliwości. Przy instalowaniu ważne jest także, aby dokładnie czytać to, na co się zgadzamy, ponieważ każdy program wymaga potwierdzenia naszych pozwoleń.
Korzystaj świadomie z mobilnych finansów
Jeżeli nie zadbamy o bezpieczeństwo naszych urządzeń mobilnych i zostaną one zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, może dojść do włamań na konta bankowe i kradzieży pieniędzy. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze konfigurować swoje smartfony i tablety oraz instalować na nich oprogramowania chroniące dane, jakie są zapisane na urządzeniu. Ważne, aby nie logować się do nieznanych i niezabezpieczonych hasłem sieci WiFi.
Zanim zdecydujemy się na zalogowanie do naszego konta bankowego na tablecie, dokonanie zakupu, złożenie wniosku o szybką pożyczkę przez urządzenie mobilne, sprawdźmy, czy trzymaliśmy się wszystkich powyższych porad. Warto, aby nasze mobilne finanse były bezpieczne.