Ogólnopolski Dzień bez Długów – zadłużenia i finanse Polaków
17 listopada br. już po raz piąty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień bez Długów – akcja edukacyjno-informacyjna powstała z inicjatywy Kruk S.A., która ma na celu uświadomienie Polakom nie tylko możliwości wyjść z pętli zadłużenia, ale również tego, jak właściwie zarządzać swoimi finansami, aby nie wpadać w zbyt duże długi, zwłaszcza jeżeli chodzi o pożyczanie pieniędzy.
My już pisaliśmy o tym, jak unikać spirali długów, natomiast na stronie Krajowego Rejestru Długów, który przechowuje informacje na temat 6 milionów nieuregulowanych zobowiązań finansowych, został opublikowany artykuł o długach Polaków – na popularne pytania odpowiedział Adam Łącki, prezes Zarządu KRD.
Długi Polaków. Dlaczego się zadłużamy i nie jesteśmy w stanie oszczędzać?
Jak pokazują dane KRD, Polacy popadają w długi najczęściej z dwóch powodów: nie są w stanie poradzić sobie finansowo z nagłymi problemami, wymagającymi dodatkowego budżetu. Wtedy radzimy sobie z łataniem finansowej dziury w jeden sposób: nie płacąc rachunków za prąd i gaz lub rat szybkiej pożyczki bądź kredytu, odkładając je na nieokreślone „później”, nie zastanawiając się od razu nad skutkami zadłużenia. Drugim powodem może być niewłaściwe gospodarowanie pieniędzmi: kiedy ktoś lekkomyślnie podchodzi do zarządzania domowym budżetem i wydaje pieniądze na przedmioty nie należące do rzeczy pierwszej potrzeby.
„Finanse po 50”, czyli jak wygląda sytuacja finansowa Polaków po 50. roku życia?
Z badania „Sytuacja finansowa Polaków 50+”, które zostało przeprowadzone przez instytut Millward Brown dla KRD, wynika, że dochód 40% Polaków w tej grupie wiekowej nie przekracza 2 tysięcy złotych miesięcznie…a ich zadłużenie przekroczyło 7 miliardów złotych. Wynika to z niskich zarobków osób, które ukończyły 50. rok życia – połowa z nich mówi, że nie posiada żadnych oszczędności, a aż 59% w bieżącym utrzymaniu pomagają małżonkowie lub partnerzy. Co może zdziwić – ze statystyk wynika, że to właśnie rodzina najrzadziej współfinansuje spłacanie zaległych rat pożyczek i kredytów, tymczasem 53% Polaków w tym przedziale wiekowym sporadycznie z nich korzystało.
Studenckie finanse – młodzi też się zadłużają
Czy wiesz, że do KRD polskie uczelnie zgłaszają swoich…studentów? Dzieje się tak, kiedy żacy uczęszczający do szkół prywatnych nie regulują swoich czesnych. Na jednego zadłużonego studenta przypada zwykle prawie 2 tysiące złotych długu. Czy można powiedzieć, że żacy z premedytacją nie płacą za studia zaoczne? Niekoniecznie – jak można przeczytać w krótkim raporcie KRD, taki stan rzeczy wynika z lekkomyślności – młodzi rezygnują ze studiów, ale nie wypowiadają umowy uczelni. Nie zdają sobie sprawy, że zadłużenie na uczelni będzie miało wpływ nie tylko na późniejszą próbę uzyskania kredytu czy pożyczki przez Internet, ale również na zawarcie umowy abonamentowej. Jeżeli jesteś studentem – przeczytaj, jak radzić sobie z finansami na studiach.
Dług a polska branża
Co kwartał jest publikowany raport „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”. Dla 44% przedsiębiorców maleją problemy z regulowaniem płatności przez kontrahentów, natomiast dla 10% owe kłopoty stają się coraz poważniejsze. Z długami zmagają się nie tylko osoby fizyczne, ale też poszczególne branże – według raportów KRD na ponad 1 miliard złotych w sumie są zadłużone firmy z sektora budowlanego – same z kolei czekają na uregulowanie zadłużeń ze strony swoich kontrahentów. Firmy z branży pogrzebowej również zmagają się z zadłużeniami na ponad 14 milionów złotych. Najwięcej dłużników i najwyższe łączne długi mają województwa: śląskie i mazowieckie, ale średnie zadłużenie jest najwyższe w województwie lubuskim.
Źródła: artykuł powstał na podstawie materiałów dostępnych w Centrum Prasowym Krajowego Rejestru Długów.