Kupujesz teraz, płacisz później. To usługa płatności odroczonej dzięki, której za zakupy w internecie zapłacimy z opóźnieniem. W Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno, ale ma już spore grono zwolenników. W artykule przeczytasz o tym co to jest płatność odroczona i jak z niej korzystać, aby efektywniej zarządzać domowym budżetem.
Co to są płatności odroczone?
Płatność odroczona stanowi jedną z metod płatności za zakupy w internecie. Dzięki tej usłudze nie musimy bowiem od razu ponosić kosztów zakupu danego produktu. Płatność taką możemy odroczyć w czasie o 21 lub 30 dni, a czas ten uzależniony jest od wyboru konkretnego systemu płatności.
Do najbardziej popularnych systemów płatności oferujących płatność odroczoną należą:
- PayPo obsługiwana przez Przelewy24,
- Kt - Kupuj teraz zapłać później obsługiwana przez Dotpay,
- PayU Płacę Później dla klientów PayU.
Jak działa płatność odroczona?
Aby skorzystać z usługi w pierwszej kolejności, należy założyć konto w serwisie wybranego systemu płatności: PayU, Dotpay lub Przelewy24. W kroku następnym konieczne będzie aktywowanie usługi odroczonej płatności. Odpowiednio do systemu: PayU Płacę później, Kt - Kupuj teraz zapłać później lub PayPo. Te dwa kroki są wystarczające do tego, żeby przy kolejnych zakupach internetowych wybrać ten sposób płatności w sklepie akceptującym płatności online.
Po złożeniu zamówienia i wybraniu opcji „Kupuj teraz” zostaniemy przekierowani do zalogowania się na wybraną platformę płatniczą. Nasze dane zostaną potwierdzone i środki za nabyty towar wpłyną z systemu płatniczego bezpośrednio na konto sklepu. Na tym etapie klient nie ponosi kosztów zakupu. Zamówienie zostanie wysłane, a kupujący zyska 21 dni (w przypadku Przelew24) lub 30 dni (PayU, DotPay) na spłatę transakcji.
W tym czasie klient otrzyma zakupiony towar. Jeżeli zdecyduje się na zwrot towaru, to sklep przeleje środki bezpośrednio na konto systemu płatniczego, czyli wszystkie rozliczenia odbędą się bez naszego udziału. W przypadku pozostawienia towaru, po upływie określonego terminu, naszym obowiązkiem będzie zalogowanie się na platformie płatniczej i opłacenie należności.
Jaka jest maksymalna kwota płatności odroczonej?
To, na jaką kwotę płatności odroczonej możemy zrobić zakupy, zależy od wybranego usługodawcy. Przykładowo DotPay wprowadza ograniczenia zarówno dla kwoty minimalnej (100 zł) jak i kwoty maksymalnej (2000 zł). Oznacza to, że wartość zakupów musi znajdować się w przedziale od 100-2000 zł. DotPay dla klientów spłacających w terminie transakcje przewiduje możliwość podniesienia maksymalnej wartości koszyka do 5000 zł.
Ile kosztują płatności odroczone?
Płatność odroczona jest całkowicie bezpłatna, jeżeli należność uregulujemy w wymaganym terminie 21 lub 30 dni. Po tym czasie zostaną naliczone odsetki, a samą płatność będzie można rozłożyć na raty. Przykładowo PayPo pozwala na spłatę transakcji w 4 ratach.
Jakie wady i zalety ma odroczona płatność?
Jedynym zagrożeniem podczas dokonywania płatności odroczonych jest ryzyko braku środków na spłatę transakcji po upływie wymaganego terminu. Okres na spłatę jest długi, więc bardzo ważne jest to, żeby dobrze rozplanować swój miesięczny budżet. Dzięki temu zyskamy bardzo korzystną formę płatności i unikniemy stresujących sytuacji związanych z brakiem pieniędzy na spłatę transakcji. Naliczenie dodatkowych odsetek z pewnością nie będzie dla nas korzystne. To dokładnie tak samo jak w przypadku korzystania z szybkich pożyczek online. Oferta jest atrakcyjna pod warunkiem, że zwrócimy środki w wymaganym terminie.
Płatności odroczone posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Ich ogromna popularność to przede wszystkim zasługa tego, że:
- Możemy zapłacić za zakupiony produkt w późniejszym terminie - bardzo często pojawia się promocja na produkt, który zamierzamy zakupić, ale nie otrzymaliśmy jeszcze wynagrodzenia. Dzięki płatności odroczonej kupimy produkt w niższej cenie, a spłatę przesuniemy w czasie. To czasem spora oszczędność.
- Dodatkowy czas na zastanowienie się i ewentualną rezygnację z zamówienia - zdarzają się również sytuacje, w których nie możemy się zdecydować, który produkt będzie dla nas bardziej odpowiedni, albo który rozmiar np. butów zamówić. Korzystając z płatności odroczonej, możemy zamówić kilka rzeczy bez konieczności regulowania płatności w chwili zakupu. Po otrzymaniu produktów wybieramy ten, który nam odpowiada najbardziej, a resztę odsyłamy korzystając z prawa konsumenckiego dotyczącego odstąpienia od umowy.
- Nie blokujemy środków na rachunku w przypadku odstąpienia od umowy - sklep internetowy ma zazwyczaj kilkanaście dni na oddanie nam środków. W przypadku płatności odroczonej nie ma takiego ryzyka, ponieważ środki na zakup nie pochodziły bezpośrednio z naszego konta. Odroczona płatność to rozwiązanie, w którym płacimy tylko za towary, których nie zwracamy.
Jeśli płatności odroczone nie są rozwiązaniem dla Ciebie i chcesz szybko sfinalizować transakcję sprawdź, jak działają chwilówki przez Internet oraz co zrobić, aby pozyskać pieniądze na wybrany przez siebie cel.