Podatek od pożyczki - 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o PCC
Obecny rynek oferuje nam dużą różnorodność w wyborze form kredytowania. Dostępne są kredyty udzielane przez banki, jak i pożyczki spoza sektora bankowego tzw. chwilówki online. Kiedy brakuje nam środków o pomoc możemy zwrócić się również do osób prywatnych, najczęściej rodziny, czy przyjaciół. Decydując się na to ostatnie rozwiązanie musimy pamiętać, że wiąże się to z obowiązkiem zapłacenia podatku PCC od pożyczki prywatnej.
Z artykułu dowiesz się między innymi kto płaci taki podatek, jakiej jest wysokości i jak załatwić formalności z tym związane. Poniżej najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o PCC od umowy pożyczki.
1. Podatek od pożyczki - uregulowanie prawne
Kwestia regulująca obowiązywanie podatku PCC od pożyczki ma swoją podstawę prawną w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 roku. Nowelizacja tego aktu prawnego nastąpiła w roku 2019 i znajdziemy ją w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 1519. Jeżeli mamy wątpliwość czy w danej sytuacji powinniśmy zapłacić podatek to właśnie w tej ustawie znajdziemy wszelkie odpowiedzi.
2. Kto płaci PCC od pożyczki?
Wiemy już, że podatek od pożyczki zapłacimy tylko w sytuacji, kiedy zdecydujemy się pożyczyć pieniądze od osoby prywatnej, czyli takiej która nie prowadzi działalności związanej z usługami finansowymi. Wszelkie pożyczki bankowe i pożyczki pozabankowe zwolnione są z takiej opłaty. Osobą prywatną mogą być rodzice, rodzeństwo, ciocia lub wujek, a także nasi znajomi. Jeżeli do tej pory ktoś myślał, że korzystanie z tej formy pomocy jest wyłączone z prawnych regulacji to nic bardziej mylnego. Kto zatem płaci podatek od pożyczki? Zgodnie z ustawą obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych nałożony jest na pożyczkobiorcę i to on zobligowany jest do jego zapłaty.
3. Jaka jest wysokość podatku od PCC?
Dobrą informacją jest to, że od początku 2019 roku podatek ten został obniżony z 2% i aktualnie wynosi 0,5% od kwoty pożyczki. W roku 2021 podatek od pożyczki PCC pozostaje bez zmian na poziomie 0,5%. Podatek PCC liczony jest od kwoty pożyczki lub wartości rzeczowej. Jeżeli wypłata pożyczki następuje w ratach to obowiązek zapłaty jest od każdej części. Ważne jest to, że obowiązek zapłaty podatku PCC od pożyczki naliczany jest tylko od kwoty, która przekroczy wartość wolną od podatku.
4. Podatek od pożyczki - zwolnienia
Ustawodawca określił również sytuacje, w których jesteśmy zwolnieni z zapłaty podatku od umowy pożyczki. Do takich wyjątków należą:
- pożyczki do kwoty 1000 złotych., które są całkowicie zwolnione z zapłaty podatku PCC. Do tej grupy zaliczymy np. znajomych, czy przyjaciół.
- pożyczki do kwoty 9637 złotych., jeżeli stronami umowy są osoby znajdujące się w pierwszej grupie podatkowej. Limit jest na 5 lat i liczy się od pojedynczej osoby. Do pierwszej grupy zaliczamy: męża, żonę, córkę, syna, wnuki, prawnuki określanych jako zstępni, matkę, ojca, dziadków określanych jako wstępni, rodzeństwo, ojczyma, macochę, synową, zięcia, teściów.
- pożyczki udzielone przez wspólnika lub akcjonariusza na rzecz spółki kapitałowej.
- pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, funduszów zakładowych, od związków zawodowych, kas zapomogowych, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych SKOK.
- od zagranicznych przedsiębiorców udzielających kredytów i pożyczek pod warunkiem, że nie mają siedziby ani zarządu na terenie Polski.
5. Jak udokumentować wysokość pożyczki prywatnej?
Decydując się na tę formę pożyczki należy zadbać o to, żeby środki zostały przekazane we właściwy sposób, czyli taki, który jest możliwy do udokumentowania, na przykład poprzez przelew bankowy lub przekaz pocztowy. Kwota ta będzie stanowić podstawę naliczenia PCC od pożyczki. Należy pamiętać, że pożyczając pieniądze nawet bez formy umowy podlega ona opodatkowaniu.
6. Jakie są kary za brak opłaty PCC od pożyczki?
Ustaliliśmy już wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zawarcia umowy pożyczki i wiemy, że wynosi on 0,5% od kwoty, która przekracza wartość zwolnioną od podatku. Co jednak w przypadku, w którym nie zgłosimy faktu pożyczki i nie zapłacimy należnego podatku PCC? W takiej sytuacji urząd skarbowy ma prawo zażądać od nas zapłacenia 20% podatku od kwoty udzielonej pożyczki.
7. PCC pożyczka - jak załatwić formalności?
Kiedy środki z pożyczki trafią już na nasze konto mamy 14 dni na, to żeby złożyć stosowną deklarację do urzędu skarbowego i opłacić podatek PCC. Deklarację PCC-3 możemy złożyć osobiście lub elektronicznie poprzez stronę internetową ministerstwa finansów. Druga opcja jest zdecydowanie szybsza i wygodniejsza. Przelew za podatek wykonujemy z własnego rachunku bankowego. Na jednej deklaracji możemy zgłosić maksymalnie 3 zaciągnięte zobowiązania. Pamiętać należy, że obowiązek złożenia deklaracji ma zastosowanie również w przypadku pożyczek, które nie przekraczają kwoty zwolnionej od podatku.
Sprawdź również, jakie są rodzaje pożyczek bankowych.