Prowadzenie małych firm - dla kogo jest to dobre rozwiązanie?
Już dawno minęły czasy, kiedy posiadanie własnej firmy było osiągalne tylko dla nielicznych. Założenie własnej działalności jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Prawie każdy może założyć własną małą firmę online - czy to zajmującą się zarządzaniem mediami społecznościowymi, copywritingiem, projektowaniem, czy czymś innym. Najbardziej dochodowe firmy pochodzą z przeróżnych branż. Nawet otwarcie stacjonarnego sklepu lub firmy nie jest to trudne - biurokracja jest dziś o wiele prostsza niż dekady temu.
Jest jednak coś, o czym należy pamiętać przed założeniem własnej firmy. Prowadzenie własnej działalności nie jest dla każdego, a niektórym osobom bardziej będzie odpowiadać praca na etat. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom prowadzenia małych firm.
Zalety prowadzenia małych firm
Najważniejszą kwestią, o której prawdopodobnie każdy marzy i która jest najpopularniejszym powodem, dla którego ludzie prowadzą własną działalność, jest oczywiście niezależność. Swoboda decydowania o tym, kiedy pracujesz, a kiedy bierzesz wolne, jaką pracę wykonujesz sam, a jakie obowiązki delegujesz swoim pracownikom, kim są Twoi partnerzy biznesowi - to wszystko jest dla wielu osób niezwykle atrakcyjne.
Innym plusem jest to, że założenie własnej firmy może przynieść znaczne korzyści finansowe. Przedsiębiorcy nie mają problemu ograniczonych dochodów. Jeśli biznes odnosi sukcesy, mogą dużo zarobić, a ponadto, jeśli chcą, mogą w młodym wieku przejść na emeryturę i po prostu cieszyć się życiem - o czym pracownik na etat może tylko pomarzyć. Obecnie najbardziej dochodowe firmy działają w sektorze technologii, ale nie oznacza to, że nie należy brać pod uwagę innych sektorów.
Kapitał to kolejny dobry powód, dla którego warto założyć własną działalność. Zgromadzony majątek można przekazać następnemu pokoleniu lub sprzedać firmę w celu refinansowania kolejnego przedsięwzięcia biznesowego.
Wielu właścicieli firm wymienia prestiż jako powód, dla którego warto prowadzić własną działalność. Posiadanie własnego biznesu daje pewien status społeczny, zwłaszcza jeśli okaże się ona sukcesem.
Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco, ale przyjrzyjmy się teraz niektórym negatywnym stronom prowadzenia firmy.
Wady prowadzenia małych firm
Konieczność poświęcenia ogromnej ilości czasu jest jedną z głównych wad posiadania małych firm. Godziny pracy dyrektorów CEO najbardziej dochodowych firm są często szokujące. Zwłaszcza na początku, firma może pochłonąć cały twój czas i nie tylko. Obowiązki związane z firmą, zwłaszcza gdy masz rodzinę, mogą być bardzo wyczerpujące. Jeśli możesz sobie pozwolić na zatrudnienie pracowników, jest to odrobinę łatwiejsze, ale na początku to właściciel musi sam zajmować się wszystkim i robić większość rzeczy samodzielnie.
Ryzyko to kolejna bardzo duża wada i właściwie główny powód, dla którego ludzie boją się założyć własną firmę. Często na początku potrzebne są bardzo duże inwestycje i wiele osób rezygnuje, z powodu strachu przez porażką. Można w ten sposób łatwo stracić pieniądze, a problem jest o wiele poważniejszy, jeśli te pieniądze są wieloletnimi oszczędnościami. Zrozumiałe jest, że niewielka szansa na sukces w nieprzewidywalnej przyszłości nie wystarczy, aby motywować do podejmowania takiego ryzyka.
Istnieje wiele niepewności, nawet jeśli na początku wszystko idzie dobrze. Mogą pojawić się nowi konkurenci, rynek może się zmienić, gospodarka może się załamać - istnieje wiele sposobów, w jakie odnoszący sukcesy biznes może się rozpaść niemal z dnia na dzień. Przedsiębiorca zawsze pracuje nad tymi kwestiami, nawet jeśli wszystko idzie sprawnie. Trzeba wziąć pod uwagę te ewentualnie zmieniające się warunki i być przygotowanym na najgorsze.
Wnioski dotyczące różnych aspektów zakładania małych firm
Posiadanie małej firmy brzmi bardzo zachęcająco. Wolność, potencjalne bogactwo i duma z tego, że coś stworzyliśmy, to ważne czynniki. Jednak z drugiej strony istnieje też wiele różnych zagrożeń. Mnóstwo osób nie tylko podejmuje osobiste ryzyko, ale korzysta z oszczędności rodzinnych lub funduszy powierniczych, aby rozpocząć własną działalność. Oznacza to, że kiedy plan się nie powiedzie, problemy finansowe dotykają nie tylko założyciela firmy, ale też najbliższych i innych zaangażowanych, jak pracownicy, za których właściciel firmy staje się odpowiedzialny.
Oznacza to, że duże wynagrodzenie nie jest „darmochą” – a wiąże się z dużym ryzykiem i ciężką pracą.
Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko porażki, jedną z opcji jest przyjrzenie się pożyczkom na kapitał początkowy dla małych firm. Pożyczki te mogą być naprawdę dobrym sposobem na zmniejszenie ryzyka. Możesz spłacić zobowiązanie, gdy Twoja firma stanie na nogi – dzięki kapitałowi możesz piąć się do góry, nie mając jeszcze żadnych zysków z firmy.
Nie bój się pożyczek. To, że sięgasz po pomoc finansową, nie oznacza, że ponosisz klęskę. Początki małych firm nie są tak łatwe, jak wiele osób twierdzi, a kapitał początkowy jest jedną z najważniejszych kwestii. Dzięki dodatkowym środkom nie utkniesz w martwym punkcie i możesz rozwijać firmę bez przerw. Pamiętaj jednak, zawsze upewniaj się, że korzystasz z pomocy zaufanej firmy pożyczkowej.
Credy to firma pośrednicząca w udzielaniu pożyczek online, która współpracuje z najlepszymi partnerami na rynku. Credy nie oferuje pożyczek, a łączy klientów z najbardziej dopasowanymi firmami pożyczkowymi.
Ubieganie się o pożyczkę w Credy jest łatwe i zajmuje tylko kilka minut. Nie musisz wypełniać długich formularzy. Wystarczy podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL, adres e-mail i numer telefonu. Wkrótce otrzymasz ofertę od pożyczkodawcy. Kiedy ją potwierdzisz, pieniądze zostaną przelane na Twoje konto.
Sprawdź również, czym jest konsolidacja chwilówek.