Scoring stanowi punktową ocenę wiarygodności osoby lub firmy ubiegającej się o kredyt. Im więcej punktów zostanie nam przyznanych, tym lepiej. Pożyczenie pieniędzy w tej sytuacji będzie obarczone mniejszym ryzykiem i większym prawdopodobieństwem, że pożyczkobiorca zwróci środki w określonym w umowie terminie. Ocena scoringowa opiera się na zestawieniu informacji na temat spłaconych zobowiązaniach w przeszłości. Pozwala oszacować, czy potencjalny klient spłaci zobowiązanie.
Bank podczas oceny naszej wiarygodności może stosować różne rodzaje scoringu. Do najbardziej popularnych należą:
Czynniki brane pod uwagę przez banki przy ustalaniu scoringu kredytowego to nie tylko informacje na temat terminowych spłat naszych zobowiązań. Na wysokość oceny wpływa również:
Kryteriów tych jest naprawdę sporo i nie wystarczy sam brak posiadania długów, aby otrzymać wysoką punktację. Na naszą korzyść będzie działać m.in.: brak zobowiązań finansowych, wyższe wykształcenie, brak osób na utrzymaniu, oszczędności na koncie. Negatywny wpływ na ocenę scoringową będą mieć wpływ nasze wcześniejsze problemy z terminową spłatą zobowiązań, to jak często zaciągamy pożyczki oraz zbyt duża liczba odrzucanych wniosków o kredyt.
Sprawdź również definicje: