Ulga prorodzinna, czyli inaczej ulga na dziecko, to najczęściej stosowane odliczenie podatkowe w Polsce. Jaki jest jednak limit dochodu w przypadku ulgi na dziecko w roku 2023? O czym muszą wiedzieć osoby chcące dokonać takiego odliczenia? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji na ten temat.
Ulga na dziecko 2022-2023 dedykowana jest dla rodziców sprawujących władzę rodzicielską, a także dla prawnych opiekunów. Dodatkowo mogą skorzystać z niej rodziny zastępcze. Odliczenie obejmuje także dwoje rodziców w sytuacji, gdy są oni po rozwodzie lub w separacji. Wówczas mogą oni określić między siebie proporcję takiej ulgi.
Co istotne, świadczenie może być uzyskane również na dziecko pełnoletnie, aż do ukończenia 25 lat, o ile w dalszym ciągu się uczy. Mowa tutaj o edukacji w szkołach ponadgimnazjalnych, kolegiach nauczycielskich, uczelniach niepublicznych i publicznych, a także w wyższych szkołach oficerskich.
Dodatkowe warunki to sposób rozliczania się. Z ulgi tej mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT 36 oraz PIT 37. Oznacza to, że zwolnienie nie obowiązuje w sytuacji, gdy rozliczają się podatkiem liniowym, ryczałtem lub też kartą podatkową, czyli głównie przedsiębiorców.
Co natomiast z limitem dochodów przy uldze na dziecko 2023? Oto najważniejsze warunki, które trzeba spełnić:
w przypadku wychowywania jednego dziecka:
Dla dwójki lub większej liczby dzieci, nie ma limitu dochodów, który uniemożliwiłby otrzymanie ulgi prorodzinnej w roku 2023.
Jaka jest kwota takiej ulgi? W praktyce jest ona uzależniona od liczby posiadanych dzieci i przysługuje ona małżonkom łącznie. Jej wysokość jest następująca:
Co natomiast, gdy w ciągu roku dziecko traci prawo do ulgi, natomiast inne się rodzi? W praktyce w rodzinach wielodzietnych nie ma znaczenia, które z dzieci jest uznawane za pierwsze, drugie, trzecie lub czwarte. Istotne znaczenie ma po prostu liczba dzieci, które ulga prorodzinna obejmuje, nie zaś kolejność, w której się urodziły.
Taką ulgę w zeznaniu rozlicza się poprzez podanie liczby dzieci oraz numerów PESEL. Jeśli numerów nie ma, wówczas należy podać imiona, nazwiska, a także daty urodzenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że na żądanie organów kontroli niezbędne jest przedstawienie zaświadczeń lub innych dowodów potwierdzających zasadność odliczenia. Dokumenty, które zazwyczaj są wymagane to:
Aby uzyskanie ulgi było bezproblemowe, należy przedłożyć następujące dokumenty:
Jeśli dochody opodatkowane są wraz z małżonkiem, to składany jest tylko jeden dokument PIT/O. Natomiast w sytuacji, gdy zeznania podatkowe są składane osobno, to w PIT/O każdy wpisuje tę kwotę, która odliczana jest od podatku.
Pytanie, czy w 2023 roku będzie ulga na dziecko jest częste. Rodzice i opiekunowie mogą być jednak spokojni, jak bowiem widać, ulga prorodzinna w dalszym ciągu obowiązuje i zdecydowanie warto z niej skorzystać w swoim zeznaniu podatkowym. Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach, warto także skonsultować się z księgowym.