Umowa pożyczki – na co zwrócić uwagę?
Bardzo ważnym aspektem często pomijanych w rozważaniach dotyczących szybkich pożyczek jest bezpieczeństwo, a przecież ono powinno być priorytetową sprawą podczas doboru zobowiązania. W przypadku doboru uczciwego i odpowiedzialnego pożyczkodawcy wszystko powinno być bez zarzutów, ale przecież żaden nie ma wypisanych na czole, że jest uczciwy albo nie. Owszem na stronie można znaleźć wzmianki o tym, że dana firma jest godna zaufania, jest wiodącym pożyczkodawcą na rynku Polskim i ma samych zadowolonych klientów, tylko, że taki wpis jest zamieszczany na dokładnie każdej stronie pożyczkowej. Jak więc ustrzec się przed oszustwem? Recepta jest dość prosta, a mianowicie przeczytana umowa pożyczki.
W internecie umowa pożyczki już nie taka ważna
Ludzie w internecie czują się bezpieczniej. Tam są anonimowi, mogą być kim tylko zapragną, pozwalają sobie na niewybredne komentarze i łatwiej poznają nowych ludzi. To przekłada się także na podejście do pożyczania. Mam wrażenie, że podpis długopisem, jednak nadal dużo więcej dla nas znaczy niż podpis elektroniczny, choć są one na umowie o pożyczkę tak samo ważne. Ludzie, którzy wnioskują o gotówkę w placówkach, zwykle choćby dla zasady pobieżnie przelecą wzrokiem po umowie zanim ją podpiszą. W internecie właściwie nikt nie kwapi się do przeczytania umowy lub regulaminu jedynie mechanicznie zaznaczając kolejne wymagane pola. Przecież zaznaczając pole obok „akceptuję regulamin portalu” zgadzamy się na wszystkie zawarte w nim punkty. Dlaczego robimy to bez wcześniejszego zapoznania się z nim? Tak bardzo ufamy w uczciwość i dobroć pożyczkodawców?
Umowa o pożyczkę to podstęp oszustów
Przyzwyczajeni do mechanicznego zgadzania się na wszystkie możliwe regulaminy i przetwarzania danych w Internecie, nie zdajemy sobie sprawę, że stwarzamy ogromne pole do działania dla oszustów. Jest wiele firm pożyczkowych, gdzie umowa jest korzystna dla klienta, są tam jedynie najpotrzebniejsze zapisy, a on nie ma czego się obawiać podpisują ją. Jednak istnieje też wiele oszustów, dla których umowa o pożyczkę jest okazją, aby wyłudzić od klienta pieniądze.
Sąd oraz organy ścigania są bezradni, jeśli klient podpisze umowę, z której treści wynika, że weryfikacja wniosku kosztuje np. 50 zł bez względu na ostateczną decyzję. Naiwni klienci płacą, pożyczki nigdy nie otrzymują, a oszuści gotówkę zabierają. Dlatego umowa pożyczki to kluczowa sprawa i nigdy nie powinno zabraknąć na jej dokładne przeczytanie czasu.
Umowa pożyczki to źródło informacji
Nawet pożyczając gotówkę od sprawdzonej firmy warto zapoznać się z dokumentami. Umowa pożyczki to ważne źródło informacji, gdzie znajdują się dokładne informacje na temat kar w razie braku spłaty, odsetek, prowizji, terminów itd. Instytucje finansowe w swoich spotach reklamowych, czy mailingach pokazują tylko jedną stronę medalu. Dobrym przykładem są tu reklamy banków, które reklamują kredyty bez prowizji. Wydaje się, że to dobry pomysł, jednak jeżli klient spojrzy w umowę to zauważy, że może i prowizji nie ma, ale odsetki są za to dwa razy wyższe niż w innych firmach i w ostateczności tak naprawdę ta promocja zupełnie się nie opłaca. Dlatego umowa o pożyczkę powinna być dla każdego klienta najważniejsza. Jeśli czegoś nie rozumiesz, jakiś zapis Cię zastanawia zadzwoń i zapytaj. Umowa pożyczki powinna być jasna i przejrzysta i w pełni przez Ciebie zrozumiała. Wtedy i tylko wtedy można mówić o bezpiecznym i odpowiedzialnym pożyczaniu.